Karel Frnka

průvodce v Klubu

Jsem životní dobrodruh a sběratel zkušeností. Neustále v pohybu a ve změně. Absolutně miluji vaření, čtení a cokoliv spojené s vodou v jakémkoliv skupenství – vodáctví, plachtění, plavání, snowboard, brusle, běžky apod.

Zkušenosti s dětmi sbírám od svých deseti let, kdy jsem vytvářel program a zábavu pro ostatní děti ze sídliště. Moje cesta dál vedla skrz skautský vodácký oddíl, který jsem nakonec i vedl. Při studiu jsem také pracoval jako instruktor adaptačních kurzů či lektor skautských vzdělávacích akcí. Nejdelší profesní zkušenost pak mám z mateřské školy. Odtud jsem se dostal přímo do klubu brněnské ScioŠkoly.

Ve svém životě se řídím několika ideami. První je idea umístění – vím zcela přesně, kde jsem byl, tuším, kde jsem a mám nějakou představu o tom, kde bych chtěl být. Druhá idea je upřímnost k sobě samému. Když něco udělám špatně, je zcela nutné, abych sám sobě uměl říct, že jsem to zkrátka zkonil. Třetí je idea kontinuální zodpovědnosti – učit se být čím dál víc zodpovědný za to, co dělám.

Mým cílem je klub s jasně vymezenými hranicemi. Klub jako místo setkávání. Klub jako inkubátor sociálních vztahů. Klub, kde si každý najde jak podněty, tak prostor pro seberealizaci či „nudění se“. Skrze připravená prostředí a zájmové činnosti chci vést děti právě k oněm třem výše zmíněným ideám. Chci, aby věděly, kde právě jsou, aby se uměly poučit z toho, kde byly a dokázaly odhadnout, kam kráčí. Zároveň by se měly zlepšovat v sebehodnocení a učit se být čím dál víc zodpovědné za svoje vlastní rozhodnutí.

e-mail: karel.frnka@scioskola.cz

Zahradní slavnost

Oslava třetího roku ScioŠkoly Brno. Přijďte se podívat, jak děti dělají spolu s pomocí dospěláků školu a jak jim to dohromady ladí. Obřerstvení, bohatý kulturní program. Pro všechn..

Ve škole máme koleje. Kolej je skupina asi patnácti dětí různého věku od 8 do 15 let. Účelem koleje je dát žákům možnost, aby se naučili toleranci, chápali potřeby druhých, uměli poskytovat, ale i přijímat pomoc. Zároveň má kolej být stabilizačním a..