Jak na problémy

publikováno: 11 / 10 / 2018

“Učitelé nevědí, jak řešit ve třídě šikanu.” Píší na idnes

V naší škole naštěstí nejsou učitelé, ale průvodci a ti vědí  :-). Péče o hodnoty, vztahy a atmosféru ve škole je pro nás předpokladem k fungování. To vede k tomu, že nejen potenciální oběti (ano, i u nás mohou existovat) by měly mít větší odvahu se ozvat, ale zejména “mlčící většina” by měla být hodně malou menšinou.

Naše škola je malá s maximální kapacitou 120 žáků, kde každý zná každého a jednotliví dospělí mohou snadněji zprostředkovat pomoc. Zásadně působí i platformy jako shromáždění, koleje časté prolínání skupin.

No a když ani to všechno nestačí (ano i u nás se to může stát), máme jasný systém kdo a jak takové věci řeší. Cestička vede od pohovoru s průvodcem, zapojení rodičů, konzultace s výchovným poradcem, poradu se školním psychologem a třeba až do ředitelny.

Odpojte se, aneb jak žít smysluplně v době digitální

Na sociálních sítích trávíme v průměru 2,5 hodiny denně. Telefon si bereme i do těch nejosobnějších prostor, ukládáme si ho pod polštář a je to často ta první věc, kterou držíme..

Ve škole máme koleje. Kolej je skupina asi patnácti dětí různého věku od 8 do 15 let. Účelem koleje je dát žákům možnost, aby se naučili toleranci, chápali potřeby druhých, uměli poskytovat, ale i přijímat pomoc. Zároveň má kolej být stabilizačním a..